Сайт вчителя початкових класів Кулик Юлії Олександрівни

 

Урок читання в 3 класі. За добро платять добром




Тема: За добро добром платять

 

Матеріал до уроку: Українська народна казка "Кривенька качечка".

 

Мета:

-         вдосконалювати навички читання, вміння учнів правильно інтонувати мову дійових осіб, членувати текст для складання плану; вчити аналізувати зміст прочитаного; злагоджено працювати в парах і групах; поглиблювати уявлення про етику людських стосунків;

-         розвивати увагу, пам’ять, мислення;

-         виховувати доброту і чуйність, донести до свідомості дітей, що найвища краса людини в доброті.

 

Обладнання:  картки із завданнями для групової роботи, роботи в парах; малюнки свійської і дикої качок;  печиво "Качечки" (для подарунків) ; ілюстрації до казки.

 

                                                   Хід уроку

І. Організаційний момент

1. Віршоване привітання

Нумо, діти, підведіться

І приємно посміхніться,

Продзвенів уже дзвінок,

Починається урок!

 

2. Посадка за парти

- Сідайте тихенько, спинки – рівненькі.

 

3. Вступ

- Сьогодні ми з вами проведемо надзвичайно цікавий урок українського читання.

Мені дуже приємно бачити вас таких натхненних і завзятих.

- То ж не зволікаємо і швиденько починаємо!

 

ІІ.Мотивація навчальної діяльності. Актуалізація опорних знань.

1. «Мозковий штурм»

- Над яким розділом ми працюємо?

- А що ж таке казка?

- А які ще жанри творів ви знаєте?

- На які дві групи поділяють казки?

- Які це казки народні?

- А який ви знаєте синонім до слова авторські? Що це за казки?

- З якими народними казками ми вже познайомились?

- На які три групи можна поділити всі казки?

- Які особливості кожної групи?

 

2. Робота з прислів’ями

- Коли ми перераховували жанри народної творчості, ви недарма згадали про

прислів’я, адже в нас,українців, багата мова – окрасою якої є влучні слова,

вислови, приказки і звичайно ж прислів’я. Прислів’я треба знати, розуміти і

вживати у своєму мовленні. Тож попрацюймо над цим!

 

Групова робота /завдання на розвиток логічного мислення/

(об’єднання у групи)

Пояснення завдання /вміти пояснити прислів’я/ 

 

1 група. З’єднати частини прислів’їв.

 

Від теплого слова                                                       а зла уникай.

Все добре переймай ,                                                роби добро іншим.

Добре слово                                                               і лід розмерзає.

Щоб тобі робили добро,                                          не коштує грошей.

 

2 група. Додати кінцівку, скориставшись словами для довідок.

 

Хто людям добра бажає,— ... .

Перший крок до добра — ... .

Робиш добро — ..., робиш зло — ... .

Добре треба шукати, а зло

 

Слова для довідок:  не кайся;    той і собі має;     не робити зла;    зла й сподівайся;                   саме прийде.

 

3 група. Скласти прислів’я з розсипанок.

 

1. діло, роби, Добре, сміло.

2. ходять, добра, Шляхом, не, зла, до.

3. одяг, Не. красить, добрі, людину, діла, а.

 

( заслуховування робіт)

- Дітки, а що об’днує всі ці прислів’я? На яку вони тему?

 

ІІІ. Повідомлення теми уроку

- А ще одне прислів’я розсипаночку зберемо з вами разом:

до пла бро За до тять бром /на дошці/

«За добро добром платять» - це і є тема нашого уроку.

- А як ви це розумієте?

 

ІV. Підготовча робота до сприймання твору

1. Гра «Відгадай слово»   /розвиток мислення/

- А я загадала слово. За допомогою питань, відгадайте його. (слово «качка»).

В неї ноги — наче ласти,

Дзьоб плескатий, червонястий,

— Кря-кря-кря, — пливе по річці,

Їсть зерно, скубе травичку…

Ви вгадали цю босячку?

                                                  Хто це, діти? Звісно, …  (качка)

- Які бувають качки?

 

(показ малюнків)

 

- Качка сьогодні є символом нашого уроку, оскільки це є головна героїня казки «Кривенька качечка».  Ще однієї української народної казки на тему добра, нелегких людських стосунків.

 

2. Словникова робота

- Щоб вам у казці все було зрозуміло, ми познайомимося з окремими словами, які будуть зустрічатися.

Веретенце – знаряддя для прядіння у вигляді тонкої палички із

загостреними кінцями.

 

Починок – пряжа, намотана на веретено

Кужілочка – частина прядки у вигляді кілка, на який намотують пряжу

Галочко – звертання до дівчини

Іва-діва – звертання до дівчини

Полинули – полетіли

Жалували – жаліли

 

3. Первинне сприймання казки

- А зараз послухаймо  аудіозапис  казки і оченятами спостерігаємо за текстом в підручнику.

- До речі, а чим аудіозапис краще послухати, ніж відео подивитись?

 

Прослуховування аудіо запису.

 

4. Перевірка первинного сприймання

(учні відповідають за допомогою сигнальних карток («А» та «Б»)

 

Тест

1. Дід з бабою пішли в ліс

                     А – по гриби              Б – по дрова

2. Вони знайшли в лісі

                      А – гусочку               Б – качечку

3. Чим дід з бабою обложили гніздечко?

                     А – травою                 Б – пір’ячком

4. З чого здивувалися дід і баба?

        А – що у них прибрана хата           Б – що у качечки уже ніжка не крива

5. Сховавшись за коморою дід і баба помітили

А – що багато людей у них господарюють      Б – що дівчина ішла до криниці

6. Дід і баба

           А – спалили гніздечко                          Б – не зізналися, що усе бачили

7. Дівчина

             А - навіки залишилась у стареньких           Б – полетіла з табунчиком

 

5. Фізкультхвилинка

Танок маленьких каченят

 

6. Вторинне читання тексту. Складання плану.

Читання казки учнями.

 

-А щоб краще зрозуміти і проаналізувати зміст казки, прочитаємо її ще раз.

 

Читання по частинах.

А) 1а частина – до слів «…а самі знов пішли по грибки».

Читання «Бджілки».

-Про що розповідається у цій частині?

- Як можемо її назвати?

/ Незвичайна знахідка в лісі/

 

Б) 2а частина – до слів «Так і зробили»

Читання « Земля - небо»

- З чого дивувалися дід і баба?

- Кого помітили сусіди?

- Як назвемо цю частину?

/ Таємнича помічниця/

 

В) 3а частина – до слів «Не плач, галочко!».

Читання «ланцюжком».

- Що вирішили зробити дід з бабою?

- Як відреагувала дівчина?

- Який заголовок доберемо до цієї частини?

/Дід і баба спалюють гніздечко/

 

Г) 4а частина .

Читання «Мовчки».

- Як назвемо останню частину?

/ Дівчина не захотіла залишитися/

 

- Назви, які ми добирали до частин казки, у що можна об’єднати?

- А навіщо складати план до тексту? (щоб легше було переказувати)

- Тож скільки разів пролетіли табуночки каченят?

- Чи полетіла дівчина перший раз?

- Чи полетіла дівчина третій раз?

- Як ви вважаєте, куди полетіла наша качечка з табуном качок?

- Якщо вона відлетіла у теплі краї, то якою саме качечкою була  наша?(Дикою).

- А чи всі качечки відлітають у теплі краї?

( Ні , свійські залишаються)

- Отже, все сталося третього разу , оскільки число 3 вважається магічним.

- Тож скажіть і доведіть свою думку: до якої групи належить ця казка?

 

7. Характеристика головної героїні

1. Робота з ілюстраціями

- Роздивіться уважно ілюстрації до казки.

Скажіть, до якої частини немає малюнку?

/вивішую на дошку малюнок

дівчини з коромислом/

 

2. Характеристика персонажу

- Хто зображений?

- Давайте дамо характеристику головній героїні, в цьому вам допоможуть картки на партах. Працюйте в парах.

 

Риси характеру

Характеристика героїні

Працьовита

Лінива

Добра

Жорстока

Довірлива

Рішуча

Хитра

Великодушна

Наполеглива

 

Героїня казки…

На мій погляд вона………………….., тому що…

Я вважаю, що вона………………….., бо…

На мою думку вона…………………., тому що…

 

 

 

8. Усвідомлення морально-етичної спрямованості казки

1.Гра « Мікрофон»

- Що доброго зробили дід з бабою?

- Чим їм відплатила дівчина?

- Чому вона це зробила?

- Чи правильно зробила дівчина покинувши стареньких? (Дід і баба старенькі, чи легко їм жити самим?)

- Чи бажали вони зла,коли спалили гніздечко?

- А мали вони право так вчиняти?

 

2. Підсумок

Висновок . Такі ситуації, коли треба зробити нелегкий вибір, виникають і в

житті. Завжди думайте про наслідки, до яких приведе той чи інший вчинок.

Робіть добро. За добро добром платять. Саме в цьому і є повчальний зміст

казки.

 

9. Домашнє завдання

1р. – переказувати від імені діда

2р. – переказувати від імені баби

3р. – переказувати від імені качечки

Усім за бажанням – малюнки до казки.

 

10. Заключна частина

- Наш урок добігає кінця, сподіваюсь, що після цього уроку ви будете робити

тільки добрі та обдумані вчинки. Більше творити добра!

 

1. Слово дітям

/ діти розповідають слова показуючи відповідні «символічні» предмети/

Що можу я на світі доброго зробити?

Я можу хатку пластилінову зліпити.

А біля неї тин, а поруч квіти,

А далі граються маленькі діти.

Що можу я на світі доброго зробити?

Природу можу, ліс, річки любити,

Кота і песика приблудного нагодувати,

І годівничку для птахів побудувати.

Що можу я на світі доброго зробити?

Я можу математику учити,

Писати вчитись і учити рідну мову,

Щоб грамотно вести мені розмову.

Що можу я на світі доброго зробити?

Я можу вдома прибирати й гарно шити,

Я можу радувати тата й маму,

Коли я роблю такі добрі справи.

Я можу радувати дідуся й бабусю,

Як прийду в гості і привітно посміхнуся.

І защебечу – цим здоров’я їм додам,

А ще у мене є багато інших справ...

 

2. Слово вчителю

Будь чистою і світлою, дитино.

Добро твори у світі кожен час.

Добро і є та категорія єдина,

Яка веде до світла кожного із нас.

Добром на доброту відповідай щоднини

Й на зло також добром відповідай.

Покликання найбільше для людини

Добро творити – це запам’ятай!

 

3.Рефлексія

- А зараз встаньте, візьміться за ручки і побажайте один одному всього хорошого, чогось дуже приємного. Поділіться своєю добротою!

 

4.Солодкий дарунок

- В знак вашої праці на уроці і просто так, мої любі, хороші дітки, прийміть

солоденькі даруночки, звичайно ж у вигляді качечки.

- На цьому урок закінчено!__



Создан 05 фев 2017